ماهرانه زندگی کن…قدرتمند و پرانرژی…خودت را برای تغییر و تبدیل به هرآنچه بهترین توست، آماده کن!

info@dr-haghi.ir

پست الکترونیک

7000 334 0902

شماره تماس

3
 بحران کرونا و مهارتهای زندگی

بحران کرونا و مهارتهای زندگی

در شرایط معمول شاید همه ما از تعادل روانی و ثبات فکری نسبی برخوردار باشیم. اما هنگامی که بحران یا مشکل بزرگی گریبانگیر میشود، کنترل رفتار به نظر کار مشکلی می رسد! بحران کرونا از چند سو بر زندگی جوامع اثر گذاشته است. این مشکل زمانی شدیدتر میشود که فرد در برخی از شاخص های مهارتهای زندگی ضعیف باشد! به طور مثال در شرایط قرنطینه، ضعف در مهارتهای ارتباطی باعث ایجاد تنش و تعارض در خانواده ها می شود. قدرت تصمیم گیری و حل مساله از دیگر مهارتهایی است که در این گونه بحرانها به خوبی فقدان آن مشخص است به طوری که ممکن است برای خود فرد و حتی اطرافیان مشکلات عدیده ای را رقم بزند. مهارت خودآگاهی و مدیریت هیجانات و استرس نیز مهارت مهم دیگری از مجموعه مهارتهای مورد نیاز زندگی است که در شرایط بحرانی مانند بحران کرونا، نقش تعیین کننده ای در سطح زندگی افراد دارد که در صورت تسلط فرد بر این مهارتها، قادر به مراقبت از خود و خانواده و عبور از بحران خواهد بود.

شرایط سخت ناشی از بحران کرونا و قرنطینه  بالاخره تمام می‌شود، اما ممکن است اثرات نامطلوب این دوران بر افراد می تواند ادامه دار باشد و از این رو مراقبت و آموزش نقش مهمی در این خصوص خواهد داشت.  اما چیزی که بدیهی به نظر می رسد، از جمله الزامات یادگیری جمعی خانواده‌ها در این شرایط و در دوران پس از کرونا، بازنگری در کارکردهای مهارت‌های زندگی مورد نیاز برای حفظ کانون گرم خانواده‌ است. در زندگی انسان همیشه بحران‌های مختلفی رخ داده است که می‌توان با تدبیر و کسب مهارت‌های متعدد و عوارض اجتماعی و روانی کمتر آن‌ها را سپری کرد.

نگرش مثبت در زندگی همیشه آسان نیست خصوصاً زمانی که با یک بحران بزرگ مثل کرونا روبرو میشوید! اما با تمرین و آموزش میتوان توانایی این را کسب کرد که در بدترین شرایط هم کورسوی امیدی پیدا کرد و امیدوارانه ادامه داد. به خاطر داشته باشید، آدمی قدر چیزهایی را که با زحمت بیشتری بدست آورده است، بهتر درک میکند.

کسب مهارتهای زندگی موجب انتقال دانش ذهنی شما به فعالیت واقعی در زندگی می شود و از سوی دیگر سبب میشود شما قدرت انطباق پذیری بیشتری با شرایط نه چندان ثابت زندگی داشته باشید و از این طریق، توانمندی شما در چالش پذیری افزایش پیدا می کند.

اگر شما  مایل باشید  از روشها و مهارتهای اصلی  و ضروری برای داشتن یک زندگی سالم مطلع شوید به طوری که باعث شکل گیری رفتارهای مثبت و سازنده ای در شما شود، در ابتدا باید توانایی های خود را بشناسید و آگاه باشید از نقاط قوت و ضعف خود. این کاراز طریق آزمونهای استانداردی که در وب سایت #دکترحقی وجود دارد، امکان پذیر است.

برای اطلاع، اینجا را کلیک کنید!

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: شما مجاز به انجام این کار نیستید! باتشکر