ماهرانه زندگی کن…قدرتمند و پرانرژی…خودت را برای تغییر و تبدیل به هرآنچه بهترین توست، آماده کن!

info@dr-haghi.ir

پست الکترونیک

7000 334 0902

شماره تماس

3
 نقش هوش اجتماعی  در مهارتهای اجتماعی

نقش هوش اجتماعی در مهارتهای اجتماعی

بسیاری از افراد در برقراری روابط اجتماعی ضعف دارند و ممکن است به همین خاطر موقعیت های خوبی را از دست بدهند. این موضوع نشان می دهد که اجتماعی شدن و برقراری ارتباط و تعامل با دیگران  در زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است. مهارت های اجتماعی به مجموعه ای از رفتار ها اطلاق می گردد که در ارتباطات فردی با سایرین به کار گرفته می شود و منجر به نتایج مثبت می گردد این مهارت ها متضمن سلامت روانی فرد و جامعه می باشد. هر چه افراد میزان مهارت خود را افزایش دهند، بیماری های روانی مانند افسردگی، پرخاشگری، اعتیاد و… کاهش می یابد.

مهارت های اجتماعی شامل مهارتهای کلامی، غیر کلامی، برقراری ارتباط و دوستی، بیان نمودن احساسات و نیازهای خود، انتقاد نمودن و پذیرش انتقاد دیگران، مهارت های نوشتاری و درک مخاطب، یافتن هویت فردی و مراقبت از خود و شناسایی ارزش های جامعه می باشد. در موقعیت های مختلف، مهارت های اجتماعی متغیر است. ممکن است در جایی مهارت برقراری ارتباط اولیه بی ارزش باشد و پیروی از نظم و قوانین ارزش محسوب شود. استفاده درست و به جا از مهارت ها نیازمند آموزش و تقویت می باشد.

ارتقا مهارت های اجتماعی نیازمند هوش اجتماعی است اما این به این معنی نمی باشد که این مهارت ها ذاتی است و نمی توان با آموزش و تمرین تقویت نمود. به عنوان مثال افرادی که در برقراری ارتباط ضعیف هستند و در مواجهه با افراد جدید دچار هراس و اضطراب می شوند، می توانند با انجام تمرین های مناسب مثل وارد شدن در گروه های دوستی و شرکت در گردهمایی ها و مناسبت های مختلف بر ترس و اضطراب خود غلبه نمایند.

به دلیل تغییر شرایط جهانی و نیاز به ارتباطات گسترده، تقویت مهارت های اجتماعی اهمیت فوق العاده ای دارد و  برای موفقیت و رشدتوانایی های فردی امری ضروری محسوب می گردد. اکثر افراد این را می دانند که بدون داشتن روابط مناسب نمی توانند در زندگی پیشرفت کنند و شغل مناسبی را پیدا نمایند، به همین دلیل علاقمند به کسب و پرورش این مهارت ها می باشند. با انجام یک سری اقدامات ساده مانند داشتن ظاهری آراسته، رعایت ادب و احترام در تعاملات، خوش صحبت بودن و آشنایی با زبان بدن می شود افراد در برقراری ارتباط با دیگران موفق تر باشند.

با بالا  رفتن سن کسب مهارت های اجتماعی و توسعه آن سخت تر می شود. بنابر این بهتر است هر چه سریعتر تغییرات لازم را در خود ایجاد کنید و روابط خود را بهبود و توسعه دهید. به این منظور با پیگیری و دنبال کردن مطالب سایت و انجام آزمون های طراحی شده می توانید شاهد رشد و پیشرفت در مسیر زندگی فردی و شغلی خود باشید.

موفق باشید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: شما مجاز به انجام این کار نیستید! باتشکر